• Lyžiarsko-snowbordingový kurz

/  Náhradný program /

Dátum : 12. 2. 2024 – 16.2. 2024

Študenti tried :  / I.D ,I.E ,I.G /

Miesto :  Telocvičňa SPSŠ, Mestská krytá plaváreň – Žilina, Blízke okolie Žiliny

Aktivity : Pohybové, športové hry, plávanie, turistika, korčule  / organizácia – podľa počasia /

Poučenie a organizácia : Na  hod.TSV  29.1 -1.2. 2024

Zodp. vedúci Mgr. Eva Kotvasová

• Emócie, city a Čarovný svet umenia

• Čo cítíme, čo vnímame, aký dojem i pocit v nás umenie vyvoláva či zanecháva… Aj o tom bol vzdelávací program Čarovný svet umenia, ktorého sa v rámci občianskej náuky zúčastnili žiaci z I.B triedy.

Ďakujeme Krajskej knižnici v Žiline za pútavé sprevádzanie svetom architektúry a umenia.

“Umenie je zrkadlom a kronikou svojej doby,“ vyslovil Shakespeare. Verme, že aj naše emócie a city sú zrkadlom i kronikou nielen nášho aktuálneho sveta…

Mgr. Zdenka Hlavoňová

Do fotogalérie bol pridaný nový album Čarovný svet umenia.

• Dejiny architektúry

• Študenti sa počas hodín Dejín architektúry a umenia zatiaľ oboznámili s počiatkami klasickej nosnej konštrukcie - architrávovej - dvoch nesúcich vertikálnych podpôr a jedného neseného horizontálneho bremena v architektúre a staviteľstve praveku. Tiež sa dozvedeli, odkiaľ pochádzajú najdôležitejšie počiatky klenbovej techniky a spoznali nepravú prečnelkovú klenbu a tým vplyv mezopotámskeho staviteľstva na staviteľstvo v Európe. Pri architektúre Egypta sa študenti stretli s vývojom bazilikálneho osvetlenia a rozvíjania architrávovej sústavy, v architektúre a staviteľstve antického Grécka sa dozvedeli, čo sú stĺpové rady gréckeho staviteľstva a taktiež na hodinách spoznali vyspelosť etruských inžinierskych stavieb a následný vplyv etruskej kultúry na architektúru a staviteľstvo antického Ríma. Rimania sa napríklad na rozdiel od antických Grékov zameriavali na vnútorný architektonický priestor, ktorý bol mimo iného daný tým, že sa veriaci začali zhromažďovať vo vnútri chrámu.

Ing. arch. Dorota Šugárová

Do fotogalérie bol pridaný nový album Dejiny architektúry.

• Medziročníkový turnaj v stolnom tenise 2023

• Dňa  19.12.2023 sa uskutočnil  v telocvični našej školy medziročníkový  turnaj v stolnom tenise, na ktorom sa zúčastnili žiaci 1. - 4. ročníka. Na turnaji bolo zúčastnených 40 žiakov. Žiaci si svoje sily zmerali vo dvojhrách systémom každý s každým. Najlepší ôsmi hráči hrali medzi sebou systémom KO.

Víťazmi jednotlivých skupín turnaja sa stali žiaci:

Skupina A - Matúš Andrej I.D
            Skupina B -  Šugár Adrián I.D
            Skupina C - Hulík Miroslav II.G
            Skupina D -  Záň Patrik II.CD

Skupina E - Šumsky Michal III.CT

Skupina F - Poliak Šimon III.G

Skupina G - Sádecký Tomáš IV.G

Skupina H - Kucharčík Tomáš IV.G

Uvedení žiaci postúpili ďalej do finálneho kola, ktoré sa uskutočnilo dňa 21.12.2023.

Víťazmi turnaja sa stali žiaci:

I. miesto -   Kucharčík Tomáš  IV.G
            II. miesto -  Poliak Šimon   III.G
            III. miesto -  Hulík Miroslav  II.G

IV. miesto - Šugár Adrián  I.D

Všetkým súťažiacim ďakujeme za snahu a účasť. Víťazom srdečne blahoželáme a dúfame, že sa v budúcom školskom roku opäť stretneme v hojnom počte.

Mgr. Ševčovič Juraj, Mgr. Kuric Dušan